Festivalul „Sub bagheta lui MERLIN”

Duminică, 29 septembrie 2019
11:00 – Sala Teatrului „Merlin”
EXTRATERESTRUL CARE ÎȘI DOREA CA AMINTIRE O PIJAMA (family), 60 min Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”

Luni, 30 septembrie 2019
9:00 – Sala Teatrului „Merlin”
O POVESTE ÎNTR-UN ACVARIU (4+), 45 min, Teatrul pentru Copii „Arlechino”, Brașov
11:00 – Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”
PETER PAN (6+), 60 min, Teatrul de Păpuși „Gulliver“, Galați
14:00 – Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”
O NOAPTE FURTUNOASĂ (12+), 55 min, Teatrul „Tony Bulandra”, Târgoviște
(operă cu păpuși)

Marți, 1 octombrie 2019
9:00 – Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”
CIOBĂNAȘUL CU OCHI DE STELE (4+), 60 min, Teatrul de Păpuși „Puck”/Secția maghiară, Cluj-Napoca (spectacol în limba maghiară)
11:00 – Sala Teatrului „Merlin”
REGELE SMOC DE BARBĂ (6+), 55 min, Teatrul „Regina Maria”, Oradea, Trupa „Arcadia”
17:00 – Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”
DRAGONUL (5+), 60 min, Teatrul pentru Copii „Imaginario”, Ploiești

Miercuri, 2 octombrie 2019
9:00 – Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”
FIERARUL SATULUI (6+), 60 min, Napsugár Bábszínház, Békéscsaba, Ungaria
(spectacol în limba maghiară)
11:00 – Sala Teatrului „Merlin”
POVEȘTI ÎN PARC (4+), 50 min, Teatrul de Păpuși „Prichindel”, Alba Iulia
13:00 – Sala Teatrului „Merlin”
THE SOUND OF CLASSICS – Concert educațional
Artiști invitați: Furiant Quartet și Dinu Mihăilescu (pian);
În program, lucrări de Franz Schubert, Ludwig van Beethoven, Antonín Dvořák
17:00 – Sala Mare a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”
APOLODOR (4+), 60 min, Teatrul de Animație „Țăndărică”, București
19:00 – Sala Teatrului „Merlin”
EU, SISIF (16+), 60 min, Puppet’s Lab, Sofia, Bulgaria (spectacol cu supratitrare)

Joi, 3 octombrie 2019
9:00 – Sala Teatrului „Merlin”
PETRICĂ ȘI LUPUL (3+), 60 min, Teatrul Municipal Baia Mare/Secția păpuși
11:00 – Sala Casei Tineretului
PUIUL DE OM DIN CARTEA JUNGLEI (family), 50 min, Teatrul pentru Copii și Tineret „Colibri”, Craiova
17:00 – Sala Casei Tineretului
CRĂIASA ZĂPEZII (5+), 55 min, Teatrul pentru Copii și Tineret „Ariel”, Tg. Mureș

Vineri, 4 octombrie 2019
10:00 – Sala Teatrului „Merlin”
NOUA POVESTE A SCUFIȚEI ROȘII (3+), 50 min, Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”
17:00 – Sala Casei Tineretului
LEBEDELE (6+), 50 min, Teatrul pentru Copii și Tineret „Căluțul de mare”, Constanța
19:00 – Sala Teatrului „Merlin”
JOCUL TIMPULUI (14+), 55 min, David Zuazola, Spania (spectacol nonverbal)

Sâmbătă, 5 octombrie 2019
11:00 – Sala Casei Tineretului
CUSUT… CU AȚĂ ALBĂ (10+), 60 min, Teatrul Municipal de Păpuși „Guguță”, Chișinău, Republica Moldova
17:00 – Sala Teatrului „Merlin”
OLE! ÎNTÂLNIRE ÎNTRE UN CLOVN ȘI FLAMENCO (12+), 60 min, La Crique, Franța (spectacol de teatru-dans)
19:00 – Sala Teatrului „Merlin”
SCULPTING SOUNDS – concert electroacustic, Cari Tibor Project
Decernarea premiilor

Duminică, 6 octombrie 2019
11:00 – Sala Teatrului „Merlin”
CROITORAȘUL CEL VITEAZ (3+), 45 min, Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”
17:00 Spectacol aniversar CARTEA CU APOLODOR (8+), 75 min, Teatrul pentru Copii și Tineret „Merlin”
Gala „Merlin 70 de ani”